info@aylakabalak.com 0(552) 688 40 68

El hijyeninde amaç el üzerindeki yağ dokusuna yapışan bakteri ve virüsün uzaklaştırılmasıdır.

  • Bu amaçla en etkili ve en kolay yöntem yağ çözücü olan sabunla ellerin sık sık yıkanmasıdır. El yıkama tırnak uçları avuç içinde ovalanarak, parmak araları ve bilekler de dahil olmak üzere en az 20 saniye elin tüm yüzeyinin sabunla teması sağlanarak yapılmalı ve iyi durulanmalıdır.
  • Su ve sabuna ulaşma imkanının olmadığı durumlarda 70° üzeri alkol içeren, alkol, kolonya ve dezenfektan ürünler kullanılabilir. Dezenfektanların çoğu zarflı olan Hepatit B, influenza, HIV, koronavirüs ve sporsuz bakterilere etkilidir. Sabun ve özellikle dezenfektanlar el yüzeyinin doğal koruma kalkanı olan yağ dokusunu eriterek etkili olduğu için cilt yüzeyinde tahrişlere, kurumaya, dermatite, enfeksiyonlara hatta çatlama ve kanamaya kadar giden lezyonlara ve alerjilere neden olabilir. Bu nedenle
    her uygulama sonrası nemlendirici kullanmak gerekir. Ayrıca hem sabun hem de dezenfektan o an temas sonucu bulaşan virüsleri uzaklaştırsa da tekrar temasla anında cilt yüzeyine tekrar yapışabilir. Ciltte lezyonların, çatlakların olması da virüsün vücuda geçişini kolaylaştıracaktır.

OZONLU YAĞ: Ozon bilinen en güçlü dezenfektan ve antiseptiktir. Ozonlu yağlar hem cildin yağ ve nem dokusunu sağlayıp cildi beslerken hem de uzun süreli dezenfeksiyonunu sağlayacaktır. Sabunla el yıkama ile mekanik olarak uzaklaştırılan virüs ve bakteriler ozonlu yağlarla elin uzun süreli dezenfeksiyonuna katkı sağlayacak ve cilt dokusunu koruyacaktır. Ozonlu yağın bir avantajı da yüze de kullanılabilmesi, ağız ve burun etrafında da dezenfeksiyonu sağlayabilmesidir. Hem dezenfeksiyon hem de cilt sağlığını korumada ozonlanmış yağlar (zeytinyağı, sarı kantaron, lavanta, susam yağı, biberiye vs) tercih edilmelidir.

Yorum Yapın