info@aylakabalak.com 0(552) 688 40 68

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Fonksiyonel Bitkiler

Her yaş döneminde ve her sağlık sorununda artan besinsel ihtiyaçlar farklı olsa da bağışıklık sisteminin güçlü olması için gereken temel besin maddeleri herkes için aynıdır. 

Aşırı toksin yüküne, fiziksel ve ruhsal strese maruz kalmayan, fiziksel aktivitesi yeterli olan kişiler için bağışıklık sisteminin ihtiyaçları dengeli ve sağlıklı beslenme ile yeterli oranda karşılanır. 

Ancak çevresel toksinler, enfeksiyonlar, stres başta olmak üzere kapasiteyi zorlayan faktörler bağışıklık sisteminin koruma gücünü azaltabilir. COVID-19 enfeksiyonu gibi hem fiziksel hem ruhsal sağlığı etkileyen ve bağışıklık sisteminin kapasitesini azaltan durumlarda takviyelere gereksinim artacaktır. 

Bilimsel çalışmalarla birçok besinin bağışıklık sistemine sağladığı katkılar gösterilmiş, bu besinlerin etkin dozu, yan etkileri, diğer hastalıklarla ve ilaçlarla etkileşimleri konusunda geniş kapsamlı araştırmalar yapılmıştır. Bu bitkiler ve kullanım önerileri nelerdir?

 

ZERDEÇAL, ZENCEFİL, KÖRİ: Bu bitkilerde bulunan CURCUMIN maddesi antienflamatuar ve bağışıklık sistemi düzenleyicisidir. Kanser gelişimini önlemede ve tedavisinde de etkinliği birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu bitkiler taze ya da kuru baharat olarak yemeklerle kullanılabileceği gibi hazır preparatlar halinde de alınabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile özellikle bakteri ve virüs enfeksiyonlarında da önerilmekte, COVID-19 üzerine inhibitör etki gösterdiği bildirilmektedir.

 • Bu bitkiler maksimum günlük bir tatlı kaşığı baharat ya da bir para büyüklüğünde taze olarak kullanılabilirler. Hazır preparatlar doktor kontrolünde ve önereceği dozlarda kullanılmalıdır.
 • Uygun dozlarda kullanıldığında yan etkileri fazla olmamakla birlikte mide yanması, bulantı, baş dönmesi, ishal yapabilirler. 
 • Kan şekerini düşürebileceğinden şeker kontrolü için ilaç kullanan diyabet hastaları doktor kontrolünde ve dikkatli kullanmalıdır.
 • Kan pıhtılaşmasını azaltabileceğinden kanama-pıhtılaşma sorunu olanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktor önerisi ile dikkatli kullanmalıdır.
 • Mide ülseri, reflü, safra kesesi hastalığı olanlar, demir eksikliği bulunanlar, meme, uterus, yumurtalık kanseri olanlar, endometriozis ve miyomu bulunanlar, hamileler ve emzirenler kullanmamalıdır. 

ZEYTİN MEYVESİ VE ZEYTİN YAPRAKLARI: Zeytin içeriğindeki birçok yararlı etken madde ile hem kalp-damar sağlığı hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir bitkidir. Bitkide bulunan OLEUROPEIN ve LUTEOLIN-7-O-GLUCOSIDE maddelerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, antioksidan olduğu, özellikle OLEUROPEIN maddesinin kanser dahil birçok sağlık sorununda ve genel vücut sağlığını korumada çok etkili olduğu bildirilmektedir.

 • Besin değeri yüksek, antioksidan ve kan kolesterolü üzerine olumlu etkileri olan zeytin ve zeytinyağı beslenme düzeni içerisinde yer almalıdır.
 • Zeytin yaprakları çay olarak günde 2-3 çay bardağı tüketilebilir.
 • Zeytin yapraklarından elde edilen OLEUROPEIN maddesi içeren preparatlar bağışıklık sistemini güçlendirmede hazır preparat olarak kullanılabilir. Ancak olası yan etkiler, allerji, mevcut hastalıklar ve ilaç etkileşimleri yönünden dozlar doktor tarafından düzenlenmelidir.  

YEŞİL ÇAY: İçeriğindeki KATEŞİN maddesinin virüsün aktivitesini durdurmada ve bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. 

 • Günde iki çay bardağı içilmesi önerilmektedir.
 • Kalp hastalığı ve hipertansiyonu, aritmisi olanlar dikkatli olmalıdır.

KEKİK, REZENE, DEREOTU, SOĞAN, ACI BİBER: İçeriğindeki QUERCETIN maddesi ile virüsler üzerine etkili olduğu gösterilmiştir. Yemek olarak yenebileceği gibi kekik ve rezene çay olarak tüketilebilir.

 • Kekik ve rezenenin günde en fazla 2 bardak çay olarak içilmesi uygundur.
 • Kekik ve rezenenin etken maddelerinin yoğun olduğu esansiyel yağları mide ve bağırsak sistemini tahriş edebileceğinden ve diğer ilaçlarla etkileşebileceğinden doktor kontrolü ile kullanılmalıdır.

KEREVİZ: İçeriğindeki APIGENİN-7-GLUCOSIDE maddesi COVID-19 aktivitesini durdurucu etki göstermektedir. Soğanla birlikte yemek olarak haftada birkaç kez tüketilmesi bağışıklık sistemi ve virüs için etkili olacak, içeriğindeki diğer önemli maddeler, vitamin ve minerallerle genel sağlığa katkı sağlayacaktır.

ISPANAK, LAHANA: İçeriğindeki KAEMPFEROL maddesi COVID-19 virüsünün aktivitesini durdurmada etkin bulunmuştur.

 • Diyet içerisinde yer almalı ve haftada en az 1-2 tüketilmelidir.
 • Özellikle lahananın lif içeriğinin bağırsak hareketlerini düzenlemeye katkısı ve probiyotik özelliği ile diğer yararlı maddelerin emilimine katkısı büyük olacaktır. 

NARENCİYE: Limon, portakal, mandalina gibi narenciyelerde bulunan NARINGENIN maddesinin virüs aktivitesi üzerine durdurucu etkisinin ve antienflamatuar özelliğinin olduğu gösterilmiştir. Özellikle enfeksiyon varlığında hücrelerden aşırı salınan ve sitokin denilen, organları iflasa götüren maddelerin temizlenmesinde önemli rol oynar.

 • Diyet içerisinde günlük 2 adet yenmesi önerilmektedir.
 • İleri yaşlarda, enfeksiyon varlığında artan ihtiyacı karşılamak için takviye preparatlar alınabilir.
 • Kan sulandırıcı etkisi, ilaçlarla etkileşebilmesi, böbrek taşı oluşumunu artırabilmesi nedeniyle ek preparatlar doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Dünya üzerindeki her maddenin (doğal ürünler dahil) yan etki yapabileceği, toksik etkili olabileceği, hastalıklarımızı artırabileceği ve ilaçlarımızla etkileşebileceği unutulmamalı, sağlımıza katkı sağlaması için doktor önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır.

 

 

KAYNAKLAR

Jagetıa GC, Aggarwal BB. “Spicing Up” of the immune system by curcumin. Journal of Clinical Immunology, DOI: 10.1007/s10875-006-9066-7 

Kahkhaie KR, Mirhosseini A, Aliabadi A. et al. Curcumin: a modulator of inflammatory signaling pathways in the immune system. Inflammopharmacol 27, 885–900 (2019). 

Li JY et al. The epidemic of 2019-novel-coronavirus. Microbes Infect 2019 doi: 10.1016/j.micinf.2020.02.002.

Liu X and Wang XJ. Potential inhibitors  against 2019-nCoV coronavirus M protease  from clinically approved medicines. J Genet Genomics 2020, doi: 10.1016/j.jgg.2020.02.001.

3 Yorum
 1. Mehmet Tanju Gülan

  Ayla hanım ailemize yaptığınız bağışıklık sistemimizi güçlendiren ilaçların çok faydasını gördük.Vücudumuzdaki ağrılar ve yorgunluklar geçti.Bu paket program hakikaten müthiş faydalı .Herkese tavsiye ediyorum .Elinize sağlık.

 2. Ayla Kabalak

  Yaşam kalitenizin artması temel amacımız. Yorumunuza ve nezakatinize teşekkür eder, sağlık ve mutlulukla dolu günler dilerim…

Yorum Yapın