info@aylakabalak.com 0(552) 688 40 68

Korona (Covid-19) Virüsünden Korunmada Maske Seçimi ve Etkin Kullanımı

Korona (Covid-19) Virüsünden Korunmada Maske Seçimi ve Etkin Kullanımı

Korona virüsünden korunmada maske seçimi hakkında, Evde kalmayıp çalışmak durumunda olan, alışverişe çıkan halkımıza bilimsel veriler ışığında etkin ve ekonomik maske kullanım önerileri:

N95, 3M, ffp gibi koruyuculuk oranı yüksek olan maskeler sağlıklı kişinin virüs almasını büyük oranda engellerken enfekte kişinin dışarıya virüsü yaymasına engel olmaz. Tek kullanımlık olan bu maskelerin kullanımı teknik olarak zordur, günde birkaç kez değiştirilmeli ve enfekte atık olarak evsel çöpten ayrı paketlenerek tıbbi atığa atılmalıdır. Bu tip maskeler çok pahalıdır ve maskelere erişimin zor olduğu şu süreçte enfekte hastalarla yakın temasta çalışan sağlık personeli tarafından kullanılmalıdır.

Bildiğimiz basit cerrahi maskeler (3 katlı olanlar) virüsün yayılmasına engel olur ancak kısa sürede nemlenerek etkinliğini yitirir ve kendisi virüs için bir kaynak halini alır.

Basit, Etkin ve Ucuz Maske Yapımı ve Kullanım Önerileri

  • İpli ya da lastikli 3 katlı cerrahi maske alın ya da evde esnek, küçük gözenekli sentetik kumaşlardan (özellikle non woven denen) kendiniz dikin. Burun kısmına gelen bölgeye plastik kaplı, enli poşet telini, kumaş katı içinde kalacak şekilde yerleştirin. 
  • Ilık bir suya tuz artık erimeyene kadar iyotlu tuz ekleyerek karıştırın.
  • Maskeleri her kullanım sonrası sabunlu su ile yıkayıp hazırladığınız tuzlu suda 8 saat bekletin.
  • Açık havada asarak kurumaya bırakın.
  • Nemlenene kadar kullanın ya da her 4 saatte bir değiştirin.
  • Değiştirirken iplik kısımlarından tutarak çıkarın ve bir sızdırmaz plastik torba/kap içinde muhafaza edin.
  • Yeni maskeyi takmadan önce ellerinizi sabunla yıkayın.

Maske iplikleri arasında kristalleşen tuz hem küçük delikleri kapatarak hem yapışan bakteri ve virüsleri hapsederek ve hem de Klor ve İyotla virüsün aktivasyonunu engelleyerek koruyucu etki gösterecektir.

Maske bu şekilde daha uzun süre kullanılabilecek, nefesle nemlenme gecikecek ve koruyuculuğu daha uzun süre olacaktır.

 

Fu-ShiQuan, Ilaria Rubino2, Su-Hwa Lee, Brendan Koch, Hyo-Jick Choi. Universal and reusable virus deactivation system for respiratory protection. https://www.nature.com/articles/srep39956#Sec7

Ratnesar-Shumate, S. et al. Evaluation of physical capture efficiency and disinfection capability of an iodinated biocidal filter medium. Aerosol Air Qual. Res. 8, 1–18 (2008).

Yorum Yapın