info@aylakabalak.com 0(552) 688 40 68

Kuyruk Sokumu Ağrısı (Coccydynia, Koksiks Ağrısı), Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda daha fazla olmak üzere kuyruk sokumu ağrısı sık görülen bir semptomdur. Hareket etmeyi zorlaştıran ve masa başı işlerde çalışanların iş hayatını etkileyen önemli bir sorundur ve modern toplum hayatında birçok kişinin yaşam kalitesini düşürür.

 

NEDENLERİ:

 1. Kuyruk sokumu üzerine düşme, çarpma gibi travmalar ve kırıklar
 2. Kadınlarda zor ve sık doğumlar
 3. Uzun süreli masa başında oturma, uzun süreli yanlış pozisyonda yatma
 4. Aşırı kilo, aşırı zayıflık
 5. Bel fıtığı ve belden yansıyan ağrı
 6. Yaşla kemik erimesi (osteoporoz), bu bölgedeki bağ ve kas dokusunda zayıflama
 7. Romatizmal hastalıklar (sakroileit, ankilozan spondilit vs)
 8. Kireçlenme, kemikte yumuşama, büyüme
 9. Bu bölgede enfeksiyon, kanser gibi hastalıklar

En sık uzun süreli yanlış pozisyonda oturma, düşme ve çarpma gibi sorunlar kuyruk sokumu ağrısına neden olur.

TEDAVİSİ:

ERKEN DÖNEM (8 haftaya kadar)

 1. Erken dönemde pozisyona dikkat edilmesi, uzun süreli oturulmaması ve ortopedik bir simit desteği ile kuyruk sokumunun rahatlatılması gerekir.
 2. Fizyoterapi, germe egzersizleri, masaj ve bel alt yarısına sıcak su torbası uygulaması yararlı olacaktır.
 3. Antienflamatuar ilaçlar ağrının azaltılması ve enflamasyonun giderilmesini sağlar.
 4. Kabızlık basıyı artıracağından bağırsak içeriğini yumuşatan gıdalar ya da ilaçlar verilmelidir.
 5. Nedene yönelik (bel fıtığı, kilo, kemik büyümesi vs) tedaviler başlanmalıdır.
 6. Kırık ve ayrılmış kuyruk ucu kemiğinin anestezi altından rektal bölgeden manüplasyonu (elle yerleştirilmesi) ile düzelme sağlanabilir.
 7. Elle yerleştirme mümkün olmadığında ameliyatla kırık kemik ucunun çıkarılması denenebilir. Ancak anatomik pozisyon nedeniyle oturmakla ağrılar geçmeyebilir.

GEÇ DÖNEM TEDAVİ:

 1. Özellikle düşme ve kırık sonrası gelişen ağrı uzun süreli ve kalıcı olabilir. Kuyruk sokumunu rahatlatıcı simit ve uygun pozisyon önlemlerine devam edilmelidir.
 2. Uygun pozisyon ve simitle destek sağlandığında ayrılmamış kırıklar ya da çatlaklar zaman içerisinde kendisini onarır. Ancak ağrı duyusunun devam etme olasılığı vardır.
 3. Geç dönemde kırık kemiğin operasyonla çıkarılma işlemi pek tercih edilmez. Bu dönemde kemiğin bağlı olduğu dokular artık kemiği korumak amaçlı yapışmış ve kalınlaşmıştır. Bu dokuların cerrahi sonrası iyileşmesi sırasında sinirlere olan etkisi ile ağrı duyusunun devam etme olasılığı vardır.
 4. Ağızdan alınan ya da lokal sürülen analjezik ve antienflamatuarlar, kas gevşeticiler geçici olarak rahatlama sağlasa da sistemik etkiler nedeniyle uzun süreli kullanımları önerilmez.
 5. Kuyruk sokumuna lokal anestezik ya da steroid uygulamaları yapılsa da etkisi geçici olacaktır.
 6. Elektrik stimülasyonu (TENS) uygulamarı geçici olarak rahatlama sağlayabilir.
 7. Dirençli ve şiddetli ağrılarda skopi (röntgen görüntüleme) altında impar ganglion denen ve ağrı iletimini sağlayan sinir kavşak bölgesi radyofrekans (radyo dalgaları ile ısıtma) yöntemi ile yakılarak uzun süreli analjezi sağlanabilir.
 8. PROLOTERAPİ VE POROLOZON ise uygulamaları kırık hattının iyileşmesini ve pelvik bölgenin bağ dokusunun güçlenmesini sağlayarak ve ağrıya neden olan kırık ucun hareketini, basısını ve ödem gelişimini önleyerek ağrı duyusunu kaldırır.

PROLOTERAPİ; PROLOZON TEDAVİSİ:

 • Konsantre şeker solüsyonu içeren serum (%20-30 Dextroz) uygulanması yöntemidir. Bu konsantre şeker solüsyonu uygulanan bölgede tamir edici hücrelerin ve bir takım onarıcı hormon benzeri maddelerin toplanmasını teşvik eder.
 • Prolozon ise konsantre şeker içeren solüsyonla birlikte ozon kullanılmasıdır ve ağrı/ödem nedeniyle dokuların bozulan oksijenasyonunu düzelterek iyileşme sürecini hızlandırır.
 • İşlem steril şartlarda bölgenin uyuşturulması ile uygulanır. 2-3 ml Dekstroz %20-30’luk solüsyonu ile 40 gama 1-2 ml ozon gazı karıştırılarak bölgeye enjekte edilir.
 • Ağrı duyusu anında azalmakla birlikte 2-3 gün kullanılan ilaca bağlı hafif bir ağrı, basınç hissi oluşabilir. Bu his orada bulunan tamir hücrelerinin artması ve tamir edici maddelerin uyarılması nedeniyle olur. Amaç iyileşmenin tetiklenmesi için bir miktar enflamasyon oluşturulması olduğundan bu birkaç günlük hafif ağrı artışı rahatsız ediyorsa antienflamatuar ilaçlar kullanılmamalı, Asetaminofen (Parol, Vermidon vs) türü basit analjezikler tercih edilmelidir.
 • Uygulanan tek işlemle koksiks ağrısı günler içinde azalacak, yaklaşık üç hafta içerisinde kuyruk sokumu rahatlayacaktır. Eğer önceden şiddetli koksik ağrısı olan hastalarda ağrı azalmakla birlikte hala devam ediyorsa 3 hafta arayla işlem 2-3 kez tekrarlanır.
 • İşlem sonrası üç hafta süreyle bir ortopedik simit ve bel desteği yastıkla oturulmalıdır. Yine bu süre içinde uzun süreli oturma, uzun süreli ayakta kalma, uzun yürüyüş yapılmamalı, mümkün olduğunca sık pozisyon değiştirilmelidir.
 • Doktorunuz tarafından üçüncü haftadaki kontrolünüz sonrası bu bölgedeki kas ve bağ dokusunun güçlendirilmesi, pelvik bölgenin sıkılaştırılması için uygun fiziksel aktivitelere (yürüyüş, yatarken bacak hareketleri, sakroiliak eklem egzersizleri vs) başlanmalıdır.

Kaynaklar

 1. Elkhashab Y, Ng A. A Review of Current Treatment Options for Coccygodynia. Curr Pain Headache Rep. 2018 Mar 19;22(4):28. doi: 10.1007/s11916-018-0683-7.
 2. Khan SA , Kumar A, Varshney MK, Trikha V, Yadav CS. Dextrose Prolotherapy for Recalcitrant Coccygodynia. J Orthop Surg 2008 Apr;16(1):27-9. doi: 10.1177/230949900801600107.
 3. Grgić V. Coccygodynia: etiology, pathogenesis, clinical characteristics, diagnosis and therapy. Lijec Vjesn 2012 Jan-Feb;134(1-2):49-55.
 4. Foye PM. Dextrose prolotherapy for recalcitrant coccygodynia fractures. J Orthop Surg (Hong Kong). 2008 Aug;16(2):270; doi: 10.1177/230949900801600231.
2 Yorum
 1. Nur Yeğenoğlu

  dr Ayla hnm a sırt ağrım için başvurmuştum.Yaptıgı islem ve tedaviler ile cok rahatladımAğrı ve problemlerinizde rahatlıkla guvenle tercih etmelisiniz.Kendisi cok tecrubeli ve güler yüzü ile hastayı ilk görüşünde rahatlatan bir hekimdir.

 2. Ayla Kabalak

  İyi ve sağlıklı, kaliteli bir yaşama ulaşmanız bizim için çok önemli. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Güzel ve sağlıklı günler dilerim Nur Hanım.

Yorum Yapın