info@aylakabalak.com 0(552) 688 40 68

KİLO VERMEK İÇİN TRIO 1-3-5 YÖNTEMİ

  • Günde 3 kez 1 DAKİKA NEFES EGZERSİZİ
  • Günde 3 kez 3 DAKİKA SELF HİPNOZ
  • Günde 3 kez 5 DAKİKA FİZİKSEL EGZERSİZ

Metabolizma hızının ve fiziksel aktivitenin üzerinde kalori almaya, yaşa ve hormonal değişimlere, genetik yatkınlığa bağlı genel ve bölgesel yağ birikimi kilo fazlalığı olarak tanımlanır. Obezite ise yağ dokusu oranının kişinin fiziksel yapısını, organ fonksiyonlarını zorlayacak düzeyde artmış olmasıdır.

Kiloyu ve Genel Fizik Yapıyı Etkileyen Faktörler

  • Kilonun yaş, boy ve fizik yapıya göre fazlalığının doğru değerlendirilmesi önemlidir. Kemik ve kas yoğunluğu fazla olan kişilerle, bu dokuların yerine yağ oranı yüksek olanların boya göre belirlenen kiloları aynı rakamda olabilir.
  • Yaşla birlikte azalan kas ve bağ dokusunun yerine yağ dokusu yerleşir. Bu yağ dokusu vücudun fizyolojik, normal bir cevabı olup hem az miktarda üretilen hormonlar için depo hem de azalan kas ve bağ dokusunun yerini alan ve bedenin hızlı yaşlanmasının önüne geçen bir tampon hücre yapısıdır. Ancak aşırı ve düzensiz birikimi (özellikle karın ve basenlerde) hem fiziksel aktivite hem organ fonksiyonları ve hem de görünüm yönünden sorunlar yaratır.
  • Fiziksel aktivitenin azlığı genç yaşlarda da kas dokusunun azalmasına (sarkopeni) neden olur. Bu nedenle çocukluk çağından itibaren kas dokusunun korunmasına yönelik fiziksel aktiviteye devam edilmelidir. Fiziksel aktivite günlük ve vücudu aşırı yormadan, oksidasyona (paslanmaya bağlı hızlı yaşlanma) izin vermeden yapılmalı, vücut kas dokusunu ileri derecede geliştiren ağır sporlar profesyonel sporculara bırakılmalıdır. Kas dokusunun enine (izotonik) ve boyuna (izometrik) gelişmesini sağlayan ve yaşla uyumlu sporlar tercih edilmelidir (Tempolu yürüyüş, yüzme, kısa süreli zıplama, koşma ve germe egzersizleri, yoga, pilates, kardiyo egzersizleri vs)
  • Kas dokusunun erimesinin önlenmesi için yapılan fiziksel aktiviteler kemik dokusunun gelişimine katkı sağlayacak ve ileri yaşlarda kemik erimesini (osteoporoz) riskini azaltacaktır.
  • Hormonal ve metabolik hastalıklar (hipotiroidi gibi tiroid, Cushing gibi böbrek üstü bezi, adenom gibi hipofiz hastalıkları, diyabet gibi metabolizma, polikistik over sendromu gibi üreme organı hastalıkları vs) vücut yağ dağılımını, metabolizma hızını, bedensel ve psikolojik sağlığı olumsuz yönde etkilerler. Bu hastalıkların tedavisi kilo kontrolünde önceliklidir.
  • Mide-bağırsak fonksiyonlarımız sindirimin kalitesini belirler. Protein, karbonhidrat, yağ ve lif oranı dengeli, bağırsağın faydalı mikrobiyotalarının artmasını sağlayan besinlerin tercih edilmesi gerekir. Bu besinler hem beden hem ruh sağlığımızı koruyan, bağışıklık sistemimizi aktif tutan besinler olmalıdır.
  • Yeme alışkanlıkları, besin tercihleri, yeme sıklığı ve saatleri önemli faktörlerdir. İştah ve tokluk duygusunun beynimizdeki merkezlerinin doğuştan gelen otomatik kontrolü bilinçli beynimiz tarafından değiştirildiğinde yemek yeme dürtüsü psikolojik sorunları giderme yönüne kaymaktadır. Yemek yeme hem hayatta kalmamız için önemli hem de sosyalleşme açısından değerlidir. İştahla, keyifle, yediklerimizin içeriklerini bilerek ve doyma duyumuzu hissederek beslenmek kilo alımımızın önüne geçer.

TRIO 1-3-5 yöntemi kolay uygulanabilen ve günlük yaşantımızın içerisinde bizim hem beden hem ruh sağlığımızı koruyan, geliştiren bir yaşam biçimidir.

Sizlere self hipnozu, nefes ve beden egzersizlerini, beslenme yöntem ve tercihlerini 4-6 seansta öğretiyor ve hayatınızın kontrolünün sizin elinizde olmasını sağlıyoruz. Gerekirse metabolizmayı hızlandırmak, iştah duygusunu dengelemek için akupunktur ve ozon tedavisi ile destekliyoruz.

Yorum Yapın