info@aylakabalak.com 0(552) 688 40 68

VARİS nedir?; Toplardamarların (venöz damar) genişlemesi, kapaklarının bozulması nedeniyle oluşan genişlemelerdir.

Varisler toplardamarların genişliklerine göre farklı isimler alırlar. Bunlar;

 1. Büyük ve Derin Toplardamar Varisleri: Genellikle bacaklarda ve iç bölgede yer alan damarların genişlemesi, kapaklarının bozulması sonucu oluşur. Bacaklarda ödem ve ağrıya neden olur. Yüzeyde görülmemelerine rağmen bazen aşırı dolgunluk nedeniyle yüzeyel büyük venlerde de genişleme görülür.
 2. Büyük ve Yüzeyel Toplardamar Varisleri (Safen Ven): Derin toplardamarların varisleri ile birlikte olabileceği gibi tek başına da gelişebilirler ve yüzeyde büyük kalınlaşmış damarlar şeklinde gözle görülürler.
 3. Retiküler Varisler: Mavi, mor renkli, küçük ve ciltten hafif kabarık varislerdir.
 4. Telenjektaziler (Spider Ven, Örümcek Kılcal Damar): Cildi besleyen küçük toplar damarların genişlemesi sonucu görünür hale gelen, kırmızı renkli, 1 mm. den küçük, örümcek ağı gibi dağılım gösteren, ele gelmeyen, zaman zaman çatlama ile kanamaya ve morluklara neden olabilen varislerdir. Bacaklarda, yüzde, boyunda, göğüste ve nadiren de kollarda olmak üzere vücudun her yerinde görülebilirler. Telenjektaziler varis denen toplar damar genişlemelerinin etkisi ile olabildiği gibi tek başına da gelişebilir.

VARİS ve TELENJEKTAZİ NEDENLERİ:

 1. Genetik ve yapısal yatkınlık, damar içi kapak bozuklukları
 2. Genellikle kadınlarda ve hamilelikler sonrasında
 3. Hormonal etkiler
 4. Kilo fazlalığı, hızlı kilo alıp verme
 5. İleri yaş (50 yaş üzeri sıklığı artıyor)
 6. Uzun süreli oturma ya da ayakta durma, hareketsiz yaşam tarzı
 7. Sık ve uzun süreli güneş banyosu, sıcak suyla banyo
 8. Tromboflebit, tromboz gibi damar duvarı iltihabı, pıhtı oluşumu gibi faktörler
 9. Alkol ve sigara kullanımı
 10. Dar kıyafetler, yüksek topuklu ayakkabı
 11. Ağır kaldırmak
 12. Yağ ve tuz ağırlıklı, sudan fakir diyet
 13. Kalp-damar, akciğer hastalıkları
 14. Travma, çarpma, burkulma sonrası

VARİS ve TELENJEKTAZİ TEDAVİSİ

ÖNLEYİCİ YÖNTEMLER: Telenjektaziye neden olan kilo, hormonal durum, yaşam tarzı, beslenme gibi faktörler düzenlenir. Varis çorabı önerilir.

CERRAHİ TEDAVİ: Yüzeyel büyük toplardamarların ve kabarık damar yumaklarının (pake) kasık ya da ayak bileği bölgesinden girilerek cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Anestezi altında yapılır ve hastaneden yatmayı gerektirir. Kanama, his kusuru, pıhtı, ülser ve enfeksiyon gelişimi gibi komplikasyonlar olabilir.

SKLEROTERAPİ
Toplardamar içine ince iğnelerle damar duvarını birbirine yapıştıran madde enjekte edilir. Cilt üzerine yüzeyel anestezik madde sürerek, kolay ve kısa sürede uygulanan, varislerin yayılımına göre 2-8 seans arası uygulama gerektiren bir yöntemdir. Ciltte lekelenme, enfeksiyon, ağrı, yeni varis oluşumu görülebilir.

LAZER (IPL) TEDAVİSİ 
Telenjektazilerde tercih edilen ve kısa süren, seanslar halinde uygulanan bir yöntemdir ve lazerin yarattığı ısı ile damarın birbirine yapışıp kaybolması sağlanır. Yüz ve vücudun her bölgesine uygulanabilir. Lokal yüzeyel anestezikle birlikte uygulanmakla birlikte işlem sırasında hafif acı hissedilebilir. Ciltte lekelenme, kızarıklık, morarma olabilir.

ELEKTRİK AKIMI TEDAVİSİ
Telenjektazilerde ince uçlu bir iğneyle damara girilerek ve düşük akım elektrik verilerek damar duvarı yakılır ve damar kaybolur. Ciltte lekelenme, morarma, kabuklanma, ülser gelişebilir.

MEZOTERAPİ

Yukarıda sözünü ettiğimiz tedavilerin tek başına yeterli çözümü sağlaması zordur. Birkaç yöntemin kombinasyonu gerekebilir. Mezoterapi ile uygulanan kombinasyon tedavisi hızlı, kolay ve daha kalıcı çözümler sağlar.

Kılcal damarlar cildin mezoderm tabakasında yer alır. Bu yöntemde ozon ve hipertonik mezoterapi solüsyonları damar içine verilerek damar duvarının birbirine yapışması sağlanır. Yüzeyel, lokal anestezikle uygulanır ve acı minimaldir. Kızarma, morarma, ödem daha az görülür. Bir bandaj uygulanarak, gün içinde uzun süre ayakta kalmamak ve oturmamak şartıyla günlük yaşama devam edilebilir. Tedavi hastanın telenjektazilerinin yaygınlığına göre 3-8 seans uygulanır.

Büyük varisler ağrı, ödem, kanama, ülserleşme ve nadiren de gelişen kronik yaralar nedeniyle kanserleşmeye neden olabilir. Telenjektaziler ise hafif bir çarpma ile cilt altı kanama, morarma ve lokal ödeme neden olabilir. Özellikle yüz, göğüs bölgesi ve bacaklardaki telenjektaziler daha çok estetik kaygılarla rahatsız eder ve yaşam kalitesini düşürebilir. Tekrarlama olasılığı yüksek olsa da alınan önlemler, doğru beslenme, hareketli bir yaşamla gelişme sıklığı azaltılabilir.

Yorum Yapın